Safran ekstratı ve kapsül faydaları

Safran ekstratı nedir?

Dünyanın en pahalı baharatıdır. Pahalı olmasının nedeni, Crocus sativus çiçeğinden elle hasat edilir bu da emek yoğun hasat yöntemidir. Tıbbi özellikleri nedeniyle, geçmişte insanlar libidoyu artırmak, ruh halini artırmak ve hafızayı geliştirmek için safran yerlerdi.

Safranın Faydaları

1-Güçlü bir Antioksidan.

Safran, hücrelerinizi serbest radikallere ve oksidatif strese karşı koruyan moleküller olan antioksidanlar olarak işlev gören etkileyici çeşitlilikte bitki bileşikleri içerir. En iyi safran antioksidanları arasında krosin, krosetin, safranal ve kaempferol bulunur. Crocin ve crocetin karotenoid safranın kırmızı renginden sorumludur. Her iki bileşik de antidepresan özelliklere sahip olabilir, beyin hücrelerini ilerleyici hasara karşı koruyabilir, iltihabı iyileştirebilir, iştahı azaltabilir ve kilo kaybına yardımcı olabilir.Safranal, safrana kendine özgü tat ve aromasını verir. Araştırmalar, ruh halinizi, hafızanızı ve öğrenme yeteneğinizi iyileştirmenin yanı sıra beyin hücrelerinizi oksidatif strese karşı korumanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Son olarak, safran çiçeğinin taç yapraklarında kaempferol bulunur. Bu bileşik, azaltılmış inflamasyon, antikanser özellikleri ve antidepresan aktivite gibi sağlık yararları ile ilişkilendirilmiştir. (1)

2-Ruh Halini İyileştirme ve Depresyon Belirtilerini Tedavi Edebilme

Safran “güneş ışığı baharatı” olarak adlandırılır. Çünkü güneş gibi ruh halimizi aydınlatmaya yardımcı olabileceğinden dolayıdır . Yapılan 5 çalışmanın gözden geçirilmesinde, safran gıda takviyeleri hafif ila orta dereceli depresyon semptomlarının tedavisinde plasebolardan önemli ölçüde daha etkili olduğu bulunmuştur. (2) Diğer yapılan araştırmalar da günlük 30 mg safran, depresyon tedavavisinde kullanılan Fluoxetine, Imipramine ve Citalopram kadar etkili olduğu anlaşıldı. Ayrıca, diğer tedavilere kıyasla daha az yan etkiler görüldü. (3) (4) (5)  . Bu arada , hem safran yaprakları hem de ipliğe benzer stigması, hafif ila orta dereceli depresyona karşı etkili görünüyor. (6)

3-Afrodizyak Etkisi

Afrodizyaklar, libidonuzu artırmaya, cinsel istek artırmaya yardımcı olan gıda veya takviyelerdir. Yapılan araştırmalarda safranın afrodizyak etkisinin olabileceğini göstermiştir (özellikle antidepresan kullananlarda). Mesela, antidepresan kullandığı için sertleşme sorunu olan erkeklerde 4 hafta boyunca günlük 30 mg safran kullanmak, plaseboya göre sertleşme sorununu önemli ölçüde iyileştirmiştir. (7)  Ayrıca yapılan , 6 çalışmanın analizinde, safran ekstresi  kullanmanın erektil işlevi, libidoyu ve genel memnuniyeti  iyileştirdiğini, ancak spermin  özelliklerini etkilemediğini gösterdi. (8) . Antidepresandan dolayı cinsel isteği düşük olan kadınlarda, 4 haftalık bir çalışmada günlük 30 mg safran, plaseboya kıyasla cinsel ilişkiye bağlı ağrıyı azaltmış ve cinsel istek ve kayganlığı artırmıştır (9) 

4-İştahı kesici ve Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Gece atıştırmaları, istenmeyen kilo alma riskine sokabilecek kötü sağlıksız ve yaygın bir alışkanlıktır. Araştırmaya göre safran kullanımı  iştah kesici ve atıştırma alışkanlığı kesici olabilir. 8 haftalık bir çalışma; safran takviyesi kullanan kadınlarda, plasebo grubundaki kadınlardan belirgin düzeyde daha fazla tok hissettiler, daha az atıştırdılar ve belirgin bir şekilde daha fazla kilo verdiler. (10)
8 haftalık başka bir çalışmada ise, safran ekstresi (özü ) takviyesi ve Krosin almak iştahı, vücut kitle indeksini (VKİ), bel çevresini ve toplam yağ kütlesini önemli ölçüde azaltmış ve anti obezite konusunda umut vermiştir.Ancak bilim adamları, safranın iştahı nasıl frenlediğinden ve kilo vermeye nasıl yardımcı olduğundan emin değiller . Bir teori, safranın ruh halinizi yükselttiği ve bunun da atıştırma arzunuzu azalttığıdır.
Hepsinden önemlisi, safran  genellikle güvenlidir ve diyetinize eklenmesi kolaydır.

 

Evibase Circa DN 5HTP Safran Ekstresi L-Teanin&Magnezyum

Sizin düşüncelerinizi de almaktan mutluluk duyacağız

Cevap bırakın

Eczago
Logo
Karşılaştırılacak öğeler
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Alışveriş Sepeti