Lipozomal Teknoloji Nedir?

Lipozomal teknik nedir?

Lipozomal teknolojisi üzerine araştırmalar 1960’lardan beri yapılmaktadır. Uzun yıllardan beri bilim insanları etken maddelerin belirli organ ve dokulara ulaşmasını kolaylaştıracak bir yöntem arayışında olmuşlardır.

Biyolojik olarak önemli olan maddeleri hedef organa taşımanın birçok yolu vardır. Ancak, hepsi aktif bileşenlerinin maksimum düzeyde ulaşmasını sağlamaz.

Lipozomal teknoloji büyük potansiyele sahip bir farmasötik taşıyıcı olarak  ilgi görmeye başlamıştır. Lipozomların hidrofilik ve hidrofobik ilaçları kapsülleme yeteneği, biyouyumlulukları ve biyolojik olarak parçalanabilirlikleri aynı zamanda lipozomları  ilaç verme alanında da oldukça ilgi çekici araçlar haline getirmiştir.

Bu tür  nanopartiküller içine ilaç yüklemesinin amacı etken madde yada bileşiklerin (ilaç) yeterli konsantrasyonlarının, hedef olmayan dokulara verilmesini engelleyip, hedef dokuya  hapsedilmiş ilacın terapötik oranını arttırmaktır.

Lipozomal C vitamini ne işe yarar?

Aynı zamanda Lipozomlar içinde hapsedilmiş C vitamini salım hızının optimize edilmesi, terapötik etkinliği için çok önemli bir belirleyici olarak kabul edilir. Bu nedenle hedef bölgeye geçiş sırasında C vitamini tutarken ( yani , erken salım olmadan) hedef doku içinde uygun bir oranda, yeterli bir süre boyunca biyolojik olarak kullanılabilir ilacın yeterli konsantrasyonunun verilmesini sağlamalıdır.

Vücutta doğal olarak oluşan hücre zarlarıyla benzerliğinden dolayı, lipozomların içindeki ilacın uzun süreli ve stabil kapsüllenmesini sağlayan yüksek yapısal stabilitazördür.

Lipozomları toksik olmayan ve biyolojik olarak uyumlu kılan, insan vücudunda bulunan biyolojik zarlarla olan benzerliğidir.

Çapları 170 ± 15 nanometre olan küresel küçük taşıyıcı lipozomlarının lipid membranı, hem su hem de lipitlerle etkileşime girebilen fosfolipidlerden oluşur.

Hedef dokuya ulaşma ve orada salınım hızının optimize edilmesi dışında, taşınma sırasında kanda ilaç etkisizleştiren faktörlere karşı koruma sağlar. Buda hücre içi alımı  artırarak  biyoyararlanmayı artırır.

Lipozomal C vitamini  Faydaları;

Lipozomlar sayesinde Jelatinler, kaplamalar, bağlayıcılar, dolgu maddeleri, şekerler, renklendiriciler ve tatlandırıcılar gibi katkı maddeleri kullanılmaz. Vücutla biyolojik olarak uyumludurlar ve tamamen biyolojik olarak parçalanabilirler. Bu yöntem tamamen sağlıklı doğal bileşenleri hücreye ulaştırması, biyoyararlanımı ve dolayısıyla aktif bileşenlerin etkisini çok fazla artırması nedeniyle geleceğin teknolojisi olarak adlandırılmaktadır.

Lipozomal C vitamini fiyat

Üretici firmalara göre değişmektedir.

 

 

 

 

Sizin düşüncelerinizi de almaktan mutluluk duyacağız

Cevap bırakın

Eczago
Logo
Karşılaştırılacak öğeler
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Alışveriş Sepeti