Kordiseps Mantarı Faydaları

Kordiseps Mantarı Nedir?

Cordyceps, böceklerin larvaları üzerinde yetişen parazitik mantarların bir cinsidir.

Elle toplanmış, kurutulmuş ve Geleneksel Çin Tıbbında yüzyıllardır kullanılan egzersiz performansı artırma, yaşlanma karşıtı, kalp sağlığı, diyabet gibi rahatsızlıklarda kullanılmaktadır.

Hatta Çin hükümeti Kordiseps CS-4’ü hastanelerde kullanım için onayladı ve onu güvenli, doğal bir ilaç olarak kabul etti.

Kordiseps içeren takviyeler, birçok faydasından dolayı giderek daha popüler hale geldi. Keşfedilen 400’den fazla Kordiseps türünden sadece ikisi sağlık araştırmalarına konu oldu: Kordiseps sinensis ve Kordiseps militaris. Bu mantarların, potansiyel sağlık yararları umut vericidir.

Bu yazıda, bilimsel olarak Cordyseps (Kordiseps)  potansiyel faydalarından bahsedilecektir.

 Spor ve Egzersiz Performansınızı Artırır

Kordisepsin , vücudun kaslara enerji iletmek için gerekli olan (ATP) adenozin trifosfat molekülünün üretimini arttırdığı düşünülmektedir.

Bu, özellikle egzersiz sırasında vücudunuzun maksimum oksijen tüketimini (VO2 MAX ) iyileştirebilir.

Bir çalışmada, bisiklet kullanan 30 yetişkinde egzersiz kapasitesi üzerindeki etkilerini test ettiler. Katılımcılar, altı hafta boyunca günde 3 gram CS-4 adı verilen sentetik bir Kordiseps  veya bir plasebo hapı aldı. Çalışmanın sonunda, CS-4 alan katılımcılarda VO2 max %7 artarken, plasebo hapı verilen katılımcılarda herhangi bir değişiklik görülmedi.

VO2 max, fitness seviyesini belirlemek için kullanılan bir ölçümdür. Yine Benzer bir çalışmada, Kordiseps içeren mantar karışımının genç erişkinlerde 3 hafta kullanımı sonrası egzersiz performansı üzerindeki etkileri plaseboya kıyasla %11 arttı.

Yaşlanma Karşıtı Özellikleri vardır.

Çin de geleneksel olarak yorgunluğu azaltmak, gücü ve cinsel dürtüyü artırmak için Kordiseps kullanırlar

Birkaç çalışma, Kordiseps’in yaşlı farelerde antioksidanları artırdığını, hafızayı ve cinsel işlevi geliştirmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

Bir çalışma, Kordiseps verilen farelerin, plasebo verilen farelerden birkaç ay daha uzun yaşadığını keşfetti. Başka bir çalışma, Kordiseps’in meyve sineklerinin ömrünü uzattığını ve yaşlanma karşıtı faydaları olduğunu buldu.

 Kanser tümörlerine etkisi

Kordiseps’in tümörlerin büyümesini yavaşlatma potansiyeli olduğu son zamanlarda önemli bir ilgi uyandırmıştır.

Test tüpü ile yapılan çalışmalarda Kordiseps’in akciğer, kolon, deri ve karaciğer kanserleri dahil olmak üzere birçok insan kanser hücresi türünün büyümesini engellediği gösterilmiştir.

Farelerde yapılan çalışmalar ayrıca Kordiseps’in lenfoma, melanom ve akciğer kanseri üzerinde anti-tümör etkileri olduğunu göstermiştir.

Kordiseps ayrıca birçok kanser tedavisi yöntemiyle ilişkili yan etkileri tersine çevirebilir. Bu yan etkilerden biri de lökopenidir. Lökopeni, beyaz kan hücrelerinin (lökositler) sayısının azaldığı, vücudun savunmasını azalttığı ve enfeksiyon riskini artırdığı bir durumdur.

Bir çalışmada Kordiseps’in radyasyon ve yaygın bir kemoterapi ilacı olan Taxol ile yapılan tedavilerden sonra lökopeni gelişen fareler üzerindeki etkileri test edildi. İlginç bir şekilde, Kordiseps lökopeniyi tersine çevirdi. Bu sonuçlar, mantarların bazı kanser tedavileriyle ilişkili komplikasyonları azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Ancak, bu çalışmaların insanlarda değil hayvanlarda ve test tüplerinde yapıldığını belirtmek önemlidir.

Kordiseps’in insanlarda lökopeni ve tümör büyümesi üzerindeki etkileri bilinmemektedir, bu nedenle sağlık uzmanları şu anda sonuç çıkaramamaktadır.

Tip 2 Diyabete katkısı

Kordiseps , diyabet tedavisine yardımcı olabilecek özel bir şeker türü içerir.

Bilindiği üzere Diyabette vücudunuz yeterince insülin üretmediğinde veya buna iyi yanıt vermediğinde, glikoz hücrelere giremez ve kanda kalır. Zamanla, kanda çok fazla glikoz olması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Mucizevi şekilde Kordiseps , insülinin etkisini taklit ederek kan şekeri düzeylerini sağlıklı bir aralıkta tutabilir. Diyabetik farelerde yapılan birkaç çalışmada, Kordiseps’in kan şekeri düzeylerini düşürdüğü gösterilmiştir.Bazı kanıtlar, diyabetin yaygın bir komplikasyonu olan böbrek hastalığına karşı da koruma sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Kronik böbrek hastalığı olan 1.746 kişiyi içeren 22 çalışmanın gözden geçirilmesinde, Kordiseps takviyeleri alanların böbrek fonksiyonlarında iyileşme yaşadığı görüldü.

Kalp Sağlığı İçin Faydaları

Kordiseps’in kalp sağlığı üzerindeki etkileri üzerine araştırmalar ortaya çıktıkça , mantarların faydaları giderek daha belirgin hale geliyor. Aslında, Kordiseps , kalp atışının çok yavaş, çok hızlı veya düzensiz olduğu bir durum olan aritmi tedavisi için Çin’de onaylanmıştır.

Araştırmacılar bu bulguları Kordiseps’in adenosin içeriğine bağladılar. Adenozin, kalp koruyucu etkileri olan doğal olarak oluşan bir bileşiktir.

Kordisepsin kolesterol seviyeleri üzerinde de faydalı bir etkisi olabilir .

Hayvan araştırmaları, Kordiseps’in “kötü” LDL kolesterolünü ve trigliserit düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir. LDL, atardamarlarınızda kolesterol birikmesine yol açarak kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

Trigliseritler, kanınızda bulunan bir yağ türüdür. Yüksek seviyeler, daha büyük bir kalp hastalığı riski ile bağlantılıdır

İltihapla Mücadeleye Yardımcı Olabilir

Kordisepsin vücuttaki iltihapla mücadele ettiği bazı çalışmalarda gösterilmiştir.

Araştırmalar, insan hücreleri Kordiseps’e maruz kaldığında , vücuttaki iltihabı artıran özel proteinlerin baskılandığını göstermiştir.

Kordiseps Mantarı Nasıl kullanılır?

İnsan araştırmalarında yaygın olarak kullanılan dozaj günde 1.000–3.000 mg’dır. Bu aralık yan etkilerle ilişkili değildir ve belirli sağlık yararları olduğu bulunmuştur.

Kordiseps Mantarı fiyat?

Kordiseps sinensis’in toplanması oldukça  zordur ve kilo başına maliyeti oldukça yüksektir.

Bu nedenle, Kordiseps takviyelerinin çoğu, Kordiseps CS-4 adı verilen sentetik olarak yetiştirilmiş bir versiyon içerir.Yüksek kaliteli Kordiseps takviyeleri satın aldığınızdan emin olmak için Amerika Birleşik Devletleri Farmakopesi (USP) veya NSF International (NSF) mührü taşıyan markaları tercih edin. Bunlar, takviyelerin etikette listelenen bileşenleri safsızlıklar olmadan içermesini sağlayan üçüncü taraf kuruluşlardır.

Kordiseps mantarı Zararları

Henüz insanlarda Kordiseps’in güvenliğini inceleyen hiçbir çalışma yoktur.

Ancak; Geleneksel Çin Tıbbında uzun bir kullanım geçmişi, bunların toksik olmadığını düşündürmektedir.

Sizin düşüncelerinizi de almaktan mutluluk duyacağız

Cevap bırakın

Eczago
Logo
Karşılaştırılacak öğeler
  • Toplam (0)
Karşılaştır
0
Alışveriş Sepeti